Wciśnij Enter, aby wyszukać, lub Esc, aby zamknąć

WYPRAWY DO SZWECJI

Historia

Szwecja, nazwa oficjalna Królestwo Szwecji – skandynawskie państwo w Europie Północnej.

Od 1995 roku jest członkiem Unii Europejskiej. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią (przez most nad Sundem).

Szwecja stanowiła wojskową potęgę w XVII wieku i przez prawie dwa wieki nie uczestniczyła w żadnej wojnie. Zachowała neutralność w obydwu wojnach światowych. Sprawdzający się przez długie lata system kapitalistyczny połączony z rozbudowanym systemem świadczeń socjalnych został ostatnio osłabiony przez wysokie bezrobocie, wzrastające koszty utrzymania i spadek pozycji Szwecji na rynkach międzynarodowych. Niezdecydowanie odnośnie roli Szwecji w politycznej i gospodarczej integracji Europy spowodowało, że Szwecja wstąpiła do UE dopiero w 1995 roku oraz nie wprowadziła euro w 1999 roku.

Geografia

Szwecja jest krajem niskich wyżyn. Średnia wysokość wynosi 276 m n.p.m., a obszary powyżej 1000 m n.p.m. zajmują 2,6% powierzchni kraju.

Na północnym zachodzie, ciągną się Góry Skandynawskie z najwyższym szczytem kraju – Kebnekaise (2111 m n.p.m.). Góry te charakteryzują się rozległymi, silnie spłaszczonymi wierzchowinami, z licznymi niewielkimi lodowcami. Od wschodu przylega do nich Wyżyna Północnoszwedzka, przechodząca ku południowi w Obniżenie Środkowoszwedzkie i dalej w Wyżynkę Południowoszwedzką oraz Półwysep Skania. Wyżynę Południowoszwedzką otaczają nadbrzeżne niziny: Halland i Kalmarska. Południowy wschód zajmuje Nizina Zachodniobotnicka, a północny wschód Wyżyna Lapońska.

Szwecja jest wyjątkowo zasobna w wody lądowe, istnieje tu gęsta sieć rzeczna. Rzeki, choć krótkie są obfite w wodę, bystre, pełne progów, wodospadów i wirów. Najdłuższe rzeki to Klar (520 m) i Dalälren płynące w centrum kraju. Najpiękniejsze rzeki płyną jednak przez Norrland, biorąc początek z górskich jezior.

Jezior w Szwecji jest około 100 tys. i zajmują ponad 8,5% powierzchni kraju. Największe jeziora to: Wener (5545 km²), Wetter, Melar, Hjälmaren. Najgłębsze natomiast jest jezioro Hornaren – 221 m.

Mapa