Wciśnij Enter, aby wyszukać, lub Esc, aby zamknąć

Włochy - wyjazd narciarski

Atrakcje

 • Bolzano (Bozen) – miasteczko o zdecydowanie bardziej austriackim niż włoskim charakterze. Mówi się tu i po włosku i po niemiecku, jak w całym Południowym Tyrolu, którego stolicą jest właśnie Bolzano. Warto zwiedzić gotyckie kościoły Dominikanów i Franciszkanów zaś w tutejszym Muzeum Archeologicznym można obejrzeć zupełny ewenement, człowieka lodu – Ötzi. Ten przydomek nadano znalezionej w alpejskim lodowcu w Dolinie Ötz naturalnej ludzkiej mumii. Jej pochodzenie datowane jest na ok. 3200 r. p.n.e.
 • Merano (Meran) – słynąca z wód termalnych miejscowość uzdrowiskowa. Termy Merano oferują szeroką gamę zabiegów zdrowotnych. Warto zwiedzić nietypowe Muzeum Kobiet opowiadające historię dwóch ubiegłych wieków z perspektywy kobiecej. W okolicach Bożego Narodzenia odbywa się tu targ świąteczny o niezwykłej, magicznej atmosferze. Z Merano wychodzi też wiele szlaków w Alpy. W zimie zaś pobliska stacja narciarska Merano 2000 jest doskonałym miejscem dla początkujących, wprawieni narciarze mogą nie być jednak usatysfakcjonowani.
 • Bressanone (Brixen) – najstarsze tyrolskie miasteczko, założone w 901 r. Atrakcyjne w zimie i latem dla miłośników narciarstwa, kolarstwa czy po prostu pieszych wędrówek po górach. Warto zwiedzić piękną barokową katedrę, przylegający do niej dziedziniec ozdobiony freskami tzw. biblii dla ubogich i baptysterium. Interesujące jest też Muzeum Diecezjalne, znajdujące się w dawnym Pałacu Biskupim.
 • Passo dello Stelvio (Stilfserjoch) Passo dello Stelvio (Stilfserjoch) – przełęcz alpejska położona na granicy włosko – szwajcarskiej oraz na granicy regionu Lombardia i Trydent Górna-Adyga, znana z przebiegającej tędy drogi, która została uznana za najbardziej malowniczą trasę samochodową na świecie, co zawdzięcza wąskiej jezdni z 48 ostrymi zakrętami na stromych alpejskich zboczach.
 • San Candido (Innichen) – jedną z największych atrakcji jest odbywający się tu Międzynarodowy Festiwal Rzeźb z lodu. Warto zobaczyć również najstarszy klasztor, będący jedyną zachowaną budowlą romańską w regionie.
 • Park Narodowy Stelvio – z licznymi szlakami górskimi o różnym stopniu zaawansowania, z których do najpiękniejszych zaliczane są w okolicach Doliny Martello.

Ośrodki narciarskie

 • Maso Corto – działający zaledwie od około 50 lat kurort położony na wysokości ponad 2 tys. m n.p.m. niedaleko granicy austriackiej. Jazda na nartach i snowboardzie jest tu możliwa przez cały rok dzięki kolejce liniowej prowadzącej aż do lodowca Hochjoch na wysokości 3,5 tys. m n.p.m. Polacy są drugą, po Włochach nacją najczęściej spędzającą tu wakacje. Czekają na nich polskie napisy, menu, instruktorzy mówiący po polsku.
 • Plan de Corones (Kronplatz) – doskonały teren narciarski na stokach góry o tej samej nazwie (2275 m n.p.m.). Jej wierzchołek jest całkowicie bezdrzewny co zapewnia doskonałe nasłonecznienie. Miłośnicy białego szaleństwa mogą wybierać wśród tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Na wszystkie prowadzi nowoczesna i sprawnie działająca sieć wyciągów.
 • Merano 2000 – stacja narciarska położona powyżej Merano. Dysponuje trasą saneczkarską a w styczniu w każdy piątek wieczorem można korzystać z oświetlonego stoku.
 • San Candido (Innichen) – jedna z najstarszych osad w Tyrolu, niedaleko granicy z Austrią. Ośrodek ten jest popularny zarówno zimą, oferując doskonałe trasy narciarskie, jak i również latem, gdzie przyjeżdżają miłośnicy górskich wędrówek.
 •  

  • Sella Ronda – dla miłośników narciarstwa to miejsce – symbol. Znajduje się tu prawie 40-kilometrowa pętla wokół najwspanialszych szczytów Dolomitów.
  • Arabba – znany ośrodek narciarski, położony na wysokości 1602 m. n.p.m., oferujący narciarzom dostęp do wszystkich ważniejszych tras Sella Ronda, oraz połączenie wyciągami z lodowcem Marmolada.
  • Cortina d’Ampezzo – jeden z ważniejszych i najbardziej luksusowych ośrodków wypoczynkowych w regionie; z nowoczesnymi stokami narciarskimi, oraz drogimi sklepami z ubraniami i antykami. Przyjeżdżają tu znani celebryci, aktorzy i politycy.
  • Civetta – jeden z największych ośrodków narciarskich położony w regionie Veneto – Wenecja Euganejska i wchodzący w skład narciarskiej pętli Dolomiti Superski. Ze względu na szerokie i bezdrzewne trasy narciarskie, panują tutaj doskonałe warunki dla początkujących narciarzy i dzieci, stąd też wiele szkółek narciarskich w rejonie.
  • Badia – leży w samym centrum kompleksu narciarskiego Dolomiti Superski. Sprawia to, że jest jednym z najchętniej odwiedzanych ośrodków narciarskich w Dolomitach.

 • Falzes – gmina z licznymi ośrodkami narciarskimi, położona w dolinie Val Pusteria. To również doskonały punkt wypadowy na szlaki w Dolomitach.

Mapa